Мініфлебектомія (по Мюллеру) - показання до лікування, переваги, підготовка


В міру становлення судинної хірургії, і флебології зокрема, вдосконалювалися інструментальні, діагностичні та лікувальні методи хірургічного лікування варикозної хвороби, що дозволило досягати максимального косметичного результату лікування. Крім цього, в результаті зниження травматичності операції лікування варикозної хвороби можна проводити амбулаторно або ж із госпіталізацією на один день (one day surgery). В результаті своє значне місце в флебології посіла методика «мініфлебектомія», розробка даного методу операції належить доктору Роберту Мюллеру (Robert Muller, 1966).

Існує кілька ключових положень методики Мюллера:

1. Операція проводиться під місцевою анестезією;
2. Хірургічні доступи виконуються через мінірозрізи шкіри 1-2 мм (проколи, мікроінцізіі);
3. Виведення варикозних вузлів з-під шкіри проводиться спеціальними гачками;
4. Висічення варикозних вузлів над шкірою, без їх перев'язки (зупинка кровотечі за рахунок компресії);
6. На шкіру накладають косметичний шов або ж не накладають його зовсім. Розріз (прокол) стягують спеціальним пластирем;
7. Еластичне бинтування оперованої кінцівки (або компресійний трикотаж) протягом 3-х тижнів після операції (на ніч бинт або компресійний трикотаж знімають).

Мініфлебектомія стала модифікацією методу видалення варикозних розширених вен по Нарату. Методика «по Нарату» передбачає виконання розріз шкіри від 1 до 6 см, через які виділяють і видаляють вени. Прагнення судинних хірургів поліпшити косметичний ефект операції сприяло розробці спеціальних інструментів - гачків для мініфлебектомії. Відкриття відбулося зовсім випадково, коли під час операції у Роберта Мюллера зламався хірургічний пінцет.

Для розрізу (проколу) шкіри за методикою «мініфлебектомія» використовують скальпель з вузьким і гострим лезом або голку великого діаметру. Слід від такого проколу непомітний, як після звичайного уколу!

Показання до лікування варикозної хвороби за методом Мюллера

За допомогою мініфлебектоміі можна видалити практично всі варикозні вени. Досить часто судинні хірурги, флебологи використовують модифікації методу при видаленні стовбура великої підшкірної вени (ВПВ) і варикозно змінених ділянок малої підшкірної вени (МПВ). Мініфлебектомія може бути як самостійним методом операції, так і частиною "великої" операції. Найчастіше мініфлебектомія комбінується з методом склеротерапії.

Тактику лікування Ваш флеболог визначає суто індивідуально, з урахуванням результату доплерографії магістральних вен нижньої кінцівки.

Класично мініфлебектомію застосовують в якості самостійної операції тільки при відсутності рефлюксу в наслідок недостатності остіального клапана і перфорантних вен. Тобто при сегментарному типі варикозної хвороби. Головним конкурентом мініфлебектомії по Мюллеру на даній стадії варикозу є склеротерапія.

Переваги мініфлебектомії по Мюллеру

1. Операція проводиться під місцевою анестезією.

Це істотно зменшує ризик пошкодження підшкірних нервів, крім того, пацієнта можна активізувати відразу після операції, що запобігає ризику розвитку тромбозу глибоких вен і виключає розвиток постпункційного синдрому після спінальної анестезії.

Пацієнти добре переносять цю операцію, оскільки маніпуляції з венами практично безболісні, больовий поріг пацієнта дозволяє ввести мінімальну дозу анестетика.

В моїй практиці були пацієнти, яких оперували під час обідньої перерви на роботі! Однак, це виняток із правил, день операції все ж повинен бути вільним.

2. Радикальність методу.

Дистанційні варикозні вени не з’являються знову! Однак слід знати, що навіть найрадикальніше видалення вен не може дати гарантію відсутності рецидиву хвороби. Саме з метою попередження рецидиву проводиться профілактика. В основі профілактики рецидиву і тромбозу глибоких вен в післяопераційному періоді лежить носіння компресійного трикотажу.

3. Відмінний косметичний результат.

Звичайно, будь-яке пошкодження шкіри в подальшому стає рубцем, однак наскільки він буде великий і помітний безпосередньо залежить від методу розрізу шкіри. А який рубець після уколу? З відповіддю на це питання в практиці стикався кожен!

Часто виникає ситуація, коли флебологу, що виконував флебектомію, під час огляду пацієнта з річною давністю після операції досить складно знайти її сліди!

4. Можливість оперувати пацієнтів похилого віку і людей, які страждають різними фоновими захворюваннями.

Умови для виконання мініфлебектомії по Мюллеру

Як і будь-яка операція, мініфлебектомія вимагає певної підготовки і оснащення закладу. Пацієнт проходить мінімальне передопераційне обстеження (загальний аналіз крові, ЕКГ, флюорографію). Операція проводиться в умовах стерильної операційної або перев’язочної.


Мініфлебектомія – досить копітка операція. Сам Роберт Мюллер назвав її «пожирачем часу» (chronophore). В той час як хірург оперує, у пацієнта виникає непереборне бажання розім'яти руки і ноги. Як і вся судинна хірургія, дана операція вимагає часу і терпіння.

Мінуси мініфлебектомії:

• Можливе утворення гематом (синців), які проходять протягом 2-3 тижнів після операції.

• Розвиток ускладнень, властивих будь-якій операції або застосуванню медикаментів в цілому. Дане ускладнення практично повністю виключається при передопераційному обстеженні та виявленні ризиків операції.

Післяопераційний період

Найважливіше в даний час – це застосування компресійного трикотажу відповідно до сучасних міжнародних стандартів. Слід зазначити, що якісний компресійний трикотаж досить важко одягати спочатку. Однак, після двох-трьох одягань пацієнт звикає до даної маніпуляції, і вона стає звичним явищем. Ступінь компресії судинний хірург підбирає індивідуально для кожного пацієнта.

При необхідності після операції призначаються знеболювальні та протизапальні препарати. Більшість пацієнтів практично не відчуває болю після операції, або ж він слабо виражений. Крім того, згідно з міжнародними стандартами, показано призначення венотоників – з метою профілактики рецидиву і розвитку тромбозу глибоких вен.

 
ЛІКУВАННЯ ВАРИКОЗУ ЛАЗЕРОМ - ЦЕ:

- можливість залишити клініку відразу після процедури;
- безпека та малоінвазивність;
- відсутність болю (маніпуляція часто проводиться під місцевою анестезією, іноді пацієнта занурюють в медикаментозний сон);
- короткий період реабілітації;
- відсутність ускладнень;
- відсутність рубців і шрамів.

Вартість консультації судинного хірурга, флеболога - 300 грн.

Запис за телефоном: (067) 764-55-12
 
ksh.kiev.ua 2012-2018